Siemens EQ211KA11 (HE213ABS3 + EA64RGNA1E)
Brand: Siemens
Price: €540,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: eda08751-2dcd-4529-820f-a9544090ca40
Description
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Cooking Zone Material: Ceran
Construction of the cooktops: Surface-mounted Installation, Stainless Steel Base, Flat Trim, with Frame
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Cooktop control: Manual Dial
Connected Load Hob: 7,800 Watt
Hob Height: 4.3 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Capacity: 71 Litre
Oven functions: Fast Heat Up, Heat Up Control
Size: Large
Number of Heating Modes: 5
Heating Methods: Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco
Oven operating elements: Manual Dial, Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Child Lock, Cooling Fan
Features: with Oven Light, with Clock
Extraction Systems: Oven Rack Positions, Telescopic Pull-out upgradeable
Number of Shelves: 5
Door Features: Triple Glazing, Glass Inner Door, Drop-Down Door, Cool Front
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air, LED Display
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 41.8 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Construction of the cooktops | Surface-mounted Installation, Stainless Steel Base, Flat Trim, with Frame |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Connected Load Hob | 7,800 Watt |
| Hob Height | 4.3 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
| Capacity | 71 Litre |
| Oven functions | Fast Heat Up, Heat Up Control |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 5 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco |
| Oven operating elements | Manual Dial, Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Cooling Fan |
| Features | with Oven Light, with Clock |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, Telescopic Pull-out upgradeable |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Triple Glazing, Glass Inner Door, Drop-Down Door, Cool Front |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air, LED Display |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 41.8 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
Reviews
100% would recommend
Delivered when promised... very satisfied
Fantastic product, really impressed
Amazing service and product 👍
Delivered when promised... very satisfied
Exactly what I wanted
Exactly what I needed, thanks!
Legit so good
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.