Siemens EQ110KA3BB (HE010FBA1 + EA631GNA1E + HZ438201)
Brand: Siemens
Price: €514,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f066ef9f-f42e-4027-baaa-ce12f04d3632
Description
Series: Siemens iQ100
Energy Consumption conventional mode: 0.98 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.79 kWh
Mains Fuse: 16 A
Cooking Zone Material: Ceran
Construction of the cooktops: without Frame, Surface-mounted Installation, Facetted Front
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Cooktop control: Manual Dial
Power Settings: 17
Connected Load Hob: 7,800 Watt
Hob Height: 4.3 cm
Hob Width: 59.2 cm
Hob Depth: 52.2 cm
Capacity: 66 Litre
Oven function: Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco
Oven operating element: Manual Dial
Inner Material: Enamel
Temperature Regulation: 50 - 270 °C
Connected Load: 11,100 Watt
Safety Features: Cooling Fan
Features: with Oven Light, with Telescopic Rails
Extraction System: 2-Fold Telescopic Pull-out
Number of Shelves: 5
Door Features: Glass Inner Door, Triple Glazing
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 60.4 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 30.7 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Assembly Type: Built-In
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Series | Siemens iQ100 |
| Energy Consumption conventional mode | 0.98 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.79 kWh |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Construction of the cooktops | without Frame, Surface-mounted Installation, Facetted Front |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Power Settings | 17 |
| Connected Load Hob | 7,800 Watt |
| Hob Height | 4.3 cm |
| Hob Width | 59.2 cm |
| Hob Depth | 52.2 cm |
| Capacity | 66 Litre |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco |
| Oven operating element | Manual Dial |
| Inner Material | Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 270 °C |
| Connected Load | 11,100 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Features | with Oven Light, with Telescopic Rails |
| Extraction System | 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Glass Inner Door, Triple Glazing |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 60.4 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 30.7 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Assembly Type | Built-In |
Reviews
Arrived safe and sound, very pleased
Delivered when promised... very satisfied
Perfect!
Best purchase I've made in ages
cant fault it tbh
Wow! Amazing value
No issues whatsoever
Perfect! Exactly what I needed
Got exactly what I needed, very pleased
Seriously good value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.