Siemens EQ110KA2BB (HE010FBA0 + EA631GNA1E + HZ438201)
Brand: Siemens
Price: €591,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d5352e18-d574-4569-b9d1-2ecaaf2fd8b4
Description
Serie: Siemens iQ100
Energieeffizienzklasse: A
Energieverbrauch konventionell: 0,98 kWh
Energieverbrauch Heißluft/Umluft: 0,79 kWh
Kochfeld-Typ: Elektrokochfeld
Kochstellenanzahl: 4
Kochzonen-Material: Ceran
Bauweise des Kochfeldes: aufliegender Einbau, Edelstahl-Rahmen, Flachrahmen, mit Rahmen
Kochzonen-Ausstattungen: Bräterzone, Einkreiskochzonen, Zweikreiskochzone, Restwärme-Indikatoren
Kochfeld-Bedienelemente: Drehschalter
Leistungsstufen: 17
Kochfeld-Anschlusswert: 7.800 Watt
Kochfeldhöhe: 4,3 cm
Kochfeldbreite: 58,3 cm
Kochfeldtiefe: 51,3 cm
Innenraum-Volumen: 66 Liter
Backofen-Funktionen: Schnellaufheizung
Größe: groß (über 65l)
Beheizungsarten: Großflächengrill, Ober-/Unterhitze, Heißluft, Umluftgrill, Heißluft sanft
Innenraummaterial: Glatte Emaille
Temperaturregelung: 50 - 275 °C
Anschlusswert: 11.100 Watt
Ausstattungen: Garraumbeleuchtung, Teleskopauszug
Auszugssystem: Einhängegitter, 2fach-Teleskop-Auszug, Vollauszug
Türeigenschaften: Vollglasinnentür, Klapptür, geringe Türtemperatur, Dreifachverglasung
Hersteller-Besonderheiten: 3D Heißluft
Höhe: 59,5 cm
Breite: 59,4 cm
Tiefe: 54,8 cm
Specifications
| Herdarten | Elektroherd, Herd-Set |
|---|---|
| Serie | Siemens iQ100 |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Energieverbrauch konventionell | 0,98 kWh |
| Energieverbrauch Heißluft/Umluft | 0,79 kWh |
| Kochfeld-Typ | Elektrokochfeld |
| Kochstellenanzahl | 4 |
| Kochzonen-Material | Ceran |
| Bauweise des Kochfeldes | aufliegender Einbau, Edelstahl-Rahmen, Flachrahmen, mit Rahmen |
| Kochzonen-Ausstattungen | Bräterzone, Einkreiskochzonen, Zweikreiskochzone, Restwärme-Indikatoren |
| Kochfeld-Bedienelemente | Drehschalter |
| Leistungsstufen | 17 |
| Kochfeld-Anschlusswert | 7.800 Watt |
| Kochfeldhöhe | 4,3 cm |
| Kochfeldbreite | 58,3 cm |
| Kochfeldtiefe | 51,3 cm |
| Innenraum-Volumen | 66 Liter |
| Backofen-Funktionen | Schnellaufheizung |
| Größe | groß (über 65l) |
| Beheizungsarten | Großflächengrill, Ober-/Unterhitze, Heißluft, Umluftgrill, Heißluft sanft |
| Innenraummaterial | Glatte Emaille |
| Temperaturregelung | 50 - 275 °C |
| Anschlusswert | 11.100 Watt |
| Ausstattungen | Garraumbeleuchtung, Teleskopauszug |
| Auszugssystem | Einhängegitter, 2fach-Teleskop-Auszug, Vollauszug |
| Türeigenschaften | Vollglasinnentür, Klapptür, geringe Türtemperatur, Dreifachverglasung |
| Hersteller-Besonderheiten | 3D Heißluft |
| Höhe | 59,5 cm |
| Breite | 59,4 cm |
| Tiefe | 54,8 cm |
Reviews
Just brilliant
Quality and price are unbeatable
100% would recommend
Exactly what I needed, thanks!
No issues whatsoever
Does exactly what it should
Works great, good price
Fantastic, ordering more!
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Very pleased with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.