Siemens EN6B6PK40
Brand: Siemens
Price: €283,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 482030b0-5093-4a78-9a09-027b1879cf1a
Description
Constructions: Frameless, Built-in Hob, Independent
Function: Electric One-Handed Ignition
Controls: Rotary
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Flame Safety Device
Connected Load: 7,500 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Material: Glass Surface
Colour: Black
Width: 60 cm
Depth: 52 cm
Weight: 16 kg
Number of Burners/Zones: 4
Types of Cooking Zone: Standard Burner, Rapid Burner, Small Burner
Specifications
| Product Type | Gas Hob |
|---|---|
| Constructions | Frameless, Built-in Hob, Independent |
| Function | Electric One-Handed Ignition |
| Controls | Rotary |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Flame Safety Device |
| Connected Load | 7,500 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Width | 60 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 16 kg |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Types of Cooking Zone | Standard Burner, Rapid Burner, Small Burner |
Reviews
Very pleased with this
Works great, super happy!
Thanks for getting it here so quick
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.