Siemens EH845HVB1E
Brand: Siemens
Price: €549,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0b75faa4-57fb-4949-8232-9e37a4a26e4b
Description
Constructions: Independent, Built-in Hob, Framed
Functions: Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager
Controls: Touch Control, Slide
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Child Lock, Residual Heat Indicator, Safety Switch-Off
Manufacturer Specific Features: Home Connect, QuickStart
Connected Load: 7,400 Watt
Power Settings: 17
Power Supply: 220 - 240 V
Cable Length: 1 m
Materials: Glass Surface, Stainless Steel
Colour: Black
Frame Colour: Stainless Steel
Design: Flat Trim
Height: 5.5 cm
Width: 80.2 cm
Depth: 52.3 cm
Build-in Height: 5.5 cm
Built-in Width: 78 cm
Built-in Depth: 50 cm
Number of Burners/Zones: 5
Types of Cooking Zone: Roaster Zone, Induction Zone
Size of the 1st cooking zone: 18 cm
Size of the second cooking zone: 21 cm
Größe der 3. Kochzone: 24 cm
Größe der 4. Kochzone: 14.5 cm
Größe der 5. Kochzone: 14.5 cm
Smart Home: Remote Diagnostics
Specifications
| Product Types | Induction Hob, Ceran Hob |
|---|---|
| Constructions | Independent, Built-in Hob, Framed |
| Functions | Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager |
| Controls | Touch Control, Slide |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Child Lock, Residual Heat Indicator, Safety Switch-Off |
| Manufacturer Specific Features | Home Connect, QuickStart |
| Connected Load | 7,400 Watt |
| Power Settings | 17 |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cable Length | 1 m |
| Materials | Glass Surface, Stainless Steel |
| Colour | Black |
| Frame Colour | Stainless Steel |
| Design | Flat Trim |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 80.2 cm |
| Depth | 52.3 cm |
| Build-in Height | 5.5 cm |
| Built-in Width | 78 cm |
| Built-in Depth | 50 cm |
| Number of Burners/Zones | 5 |
| Types of Cooking Zone | Roaster Zone, Induction Zone |
| Size of the 1st cooking zone | 18 cm |
| Size of the second cooking zone | 21 cm |
| Größe der 3. Kochzone | 24 cm |
| Größe der 4. Kochzone | 14.5 cm |
| Größe der 5. Kochzone | 14.5 cm |
| Smart Home | Remote Diagnostics |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Just as advertised, very reliable
Fantastic product, really impressed
Quality is top tier
Fantastic value
10 out of 10
Great value for money. Will definitely be buying again.
Exactly what I needed. Very happy with this.
Speedy delivery, impeccable condition
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.