Siemens EH801HFB1E
Brand: Siemens
Price: €441,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f9707811-ccfc-46a5-bdbc-02ac1210be24
Description
Constructions: Independent, Frameless, Built-in Hob, Flush Fitted
Functions: Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager
Controls: Touch Control, Slide
Position of Control Element: Front Control
Safety Features: Residual Heat Indicator, Safety Switch-Off, Child Lock
Auto Programmes: Keep Warm Function, Warm Up Automatic
Manufacturer Specific Features: Home Connect, QuickStart, PowerBoost
Connected Load: 7,400 Watt
Power Settings: 17
Power Supply: 220 - 240 V
Material: Glass Surface
Colour: Black
Height: 5.6 cm
Width: 79.2 cm
Depth: 51.2 cm
Number of Burners/Zones: 4
Types of Cooking Zone: Induction Zone, Roaster Zone
Size of the 1st cooking zone: 14.5 cm
Size of the second cooking zone: 21 cm
Größe der 3. Kochzone: 18 cm
Größe der 4. Kochzone: 18 cm
Smart Home: WLAN
Specifications
| Product Types | Induction Hob, Ceran Hob |
|---|---|
| Constructions | Independent, Frameless, Built-in Hob, Flush Fitted |
| Functions | Boost Function, Cooking Timer, Pause Function, Pan Detection, Energy Manager |
| Controls | Touch Control, Slide |
| Position of Control Element | Front Control |
| Safety Features | Residual Heat Indicator, Safety Switch-Off, Child Lock |
| Auto Programmes | Keep Warm Function, Warm Up Automatic |
| Manufacturer Specific Features | Home Connect, QuickStart, PowerBoost |
| Connected Load | 7,400 Watt |
| Power Settings | 17 |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Material | Glass Surface |
| Colour | Black |
| Height | 5.6 cm |
| Width | 79.2 cm |
| Depth | 51.2 cm |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Types of Cooking Zone | Induction Zone, Roaster Zone |
| Size of the 1st cooking zone | 14.5 cm |
| Size of the second cooking zone | 21 cm |
| Größe der 3. Kochzone | 18 cm |
| Größe der 4. Kochzone | 18 cm |
| Smart Home | WLAN |
Reviews
Even better than I thought
Can't fault it, great price too
One of my best buys ever
Absolutely brilliant!
Legit so good
Brilliant, no complaints at all
Amazing quality for the price!
Excellent stuff
Perfect! 10/10 ⭐
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.