Samsung RS90F66BEFEF
Brand: Samsung
Price: €1.714,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b9843eb0-dc64-475f-8995-5b5b61cbfd28
Description
Listed on idealo: 2025
Colours: Black, Silver
Climate Class: N
Series: Samsung Family Hub
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 352 kWh/Year
Noise Level (dB): 34 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 614 Litre
Fridge Capacity: 389 Litre
Freezer Capacity: 225 Litre
Freezing Capacity in 24h: 13 kg
Storage Time (Power Failure): 24 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Left Freezer Compartment
Cooling System: Frost Free, Twin Cooling System
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: Temperature Indicator, Shelves, Water Dispenser, With Freezer Compartment
Water supply connection: Water Tank
Functions: Convertible Fridge/Freezer, Automatic Defrost in Fridge Section
Manufacturer Specific Features: Family Hub, Bixby, Metal Cooling, Twin Cooling Plus, Twin Cooling
Height: 178 cm
Width: 91.2 cm
Depth: 72.6 cm
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Smart Fridge, American Fridge, Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colours | Black, Silver |
| Climate Class | N |
| Series | Samsung Family Hub |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 352 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 34 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 614 Litre |
| Fridge Capacity | 389 Litre |
| Freezer Capacity | 225 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 13 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 24 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Left Freezer Compartment |
| Cooling System | Frost Free, Twin Cooling System |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Temperature Indicator, Shelves, Water Dispenser, With Freezer Compartment |
| Water supply connection | Water Tank |
| Functions | Convertible Fridge/Freezer, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Manufacturer Specific Features | Family Hub, Bixby, Metal Cooling, Twin Cooling Plus, Twin Cooling |
| Height | 178 cm |
| Width | 91.2 cm |
| Depth | 72.6 cm |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Household Size | For Families |
Reviews
Legit so good
Best thing I've bought in a while
Thanks for getting it here so quick
One of my best buys ever
Great value for money. Will definitely be buying again.
10 out of 10
Arrived well packaged, very pleased
Excellent stuff
Solid product, arrived quickly
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.