Samsung RS80F66KBFEF
Brand: Samsung
Price: €1.664,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 297fa444-f24e-42a8-97f5-e9bae797ff7e
Description
Listed on idealo: 2025
Colours: Black, Silver, Grey
Design: Freestanding
Climate Class: N-T
Energy Rating: B
Annual Energy Consumption: 180 kWh/Year
Noise Level (dB): 32 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Fridge Capacity: 409 Litre
Freezer Capacity: 225 Litre
Freezing Capacity in 24h: 13 kg
Storage Time (Power Failure): 24 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Left Freezer Compartment
Cooling System: Frost Free, Twin Cooling System
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: With Freezer Compartment, Water Dispenser
Functions: Convertible Fridge/Freezer, Automatic Defrost in Fridge Section
Manufacturer Specific Features: Bixby, Metal Cooling, Twin Cooling Plus, Twin Cooling, Space Max
Height: 178 cm
Width: 91.2 cm
Depth: 72.6 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Double Door
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Smart Fridge, American Fridge, Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colours | Black, Silver, Grey |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | N-T |
| Energy Rating | B |
| Annual Energy Consumption | 180 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 32 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Fridge Capacity | 409 Litre |
| Freezer Capacity | 225 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 13 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 24 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Left Freezer Compartment |
| Cooling System | Frost Free, Twin Cooling System |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | With Freezer Compartment, Water Dispenser |
| Functions | Convertible Fridge/Freezer, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Manufacturer Specific Features | Bixby, Metal Cooling, Twin Cooling Plus, Twin Cooling, Space Max |
| Height | 178 cm |
| Width | 91.2 cm |
| Depth | 72.6 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Double Door |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Household Size | For Families |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Delivered when promised... very satisfied
Top quality, can't complain
Arrived well packaged, very pleased
Fantastic, ordering more!
Quality is top tier
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
10 out of 10
Top quality, can't complain
Exactly as the description, cheers!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.