Samsung RS6HA8891B1/EF
Brand: Samsung
Price: €1.799,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 73752f19-e163-4f6a-9cba-e1f3957f0c8f
Description
Listed on idealo: 2021
Colour: Black
Design: Freestanding
Climate Class: SN-T
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 346 kWh/Year
Noise Level (dB): 36 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Total Capacity: 614 Litre
Fridge Capacity: 389 Litre
Freezer Capacity: 225 Litre
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Left Freezer Compartment
Cooling System: Frost Free, Twin Cooling System
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: Water Dispenser, Ice Dispenser, Crusher
Water supply connection: Fixed Water Connection
Functions: Fast Cooling, Convertible Fridge/Freezer, Fast Freeze, Holiday Mode
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: Smart Connect, Food Reminder, Food Cam, Metal Cooling, Space Max, Twin Cooling
Noise Level: Quiet
Smart Home: Wi-Fi Enabled
Height: 178 cm
Width: 91.2 cm
Depth: 71.6 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Double Door
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)**: 914.6856 Euro
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | American Fridge, Smart Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Colour | Black |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN-T |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 346 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 36 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Total Capacity | 614 Litre |
| Fridge Capacity | 389 Litre |
| Freezer Capacity | 225 Litre |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Left Freezer Compartment |
| Cooling System | Frost Free, Twin Cooling System |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Water Dispenser, Ice Dispenser, Crusher |
| Water supply connection | Fixed Water Connection |
| Functions | Fast Cooling, Convertible Fridge/Freezer, Fast Freeze, Holiday Mode |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | Smart Connect, Food Reminder, Food Cam, Metal Cooling, Space Max, Twin Cooling |
| Noise Level | Quiet |
| Smart Home | Wi-Fi Enabled |
| Height | 178 cm |
| Width | 91.2 cm |
| Depth | 71.6 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Double Door |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)** | 914.6856 Euro |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Great value for money
Definitely worth the money
Perfect!
Worth it
Does the job perfectly... will be ordering more
Brilliant, no complaints at all
Exactly what I was looking for
Amazing service and product 👍
Can't fault anything about this
Ordering more for friends
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.