Samsung RL38C776ASR/EG
Brand: Samsung
Price: €899,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 663c0f06-af55-4cfe-b4ee-49e848e66762
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: Silver
Climate Class: SN-T
Energy Rating: A
Annual Energy Consumption: 108 kWh/Year
Noise Level (dB): 35 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 387 Litre
Fridge Capacity: 273 Litre
Freezer Capacity: 114 Litre
Freezer Star Rating: 4 Star
Number of Freezer Compartments: 3
Number of Shelves: 4
Cooling System: Convection Cooling
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: Egg Tray, Freezer Drawer, With Freezer Compartment
Functions: Automatic Defrost in Fridge Section
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: Power Freeze, Easy Slide
Height: 203 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 65.8 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Left Hinge
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | Silver |
| Climate Class | SN-T |
| Energy Rating | A |
| Annual Energy Consumption | 108 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 35 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 387 Litre |
| Fridge Capacity | 273 Litre |
| Freezer Capacity | 114 Litre |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Number of Freezer Compartments | 3 |
| Number of Shelves | 4 |
| Cooling System | Convection Cooling |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Egg Tray, Freezer Drawer, With Freezer Compartment |
| Functions | Automatic Defrost in Fridge Section |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | Power Freeze, Easy Slide |
| Height | 203 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 65.8 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Left Hinge |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Perfect!
Got exactly what I needed, very pleased
Arrived well packaged, very pleased
Perfect 👍
Excellent stuff
Perfect! 10/10 ⭐
Exactly what I needed. Very happy with this.
Love this! 😄
Does the job
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.