Samsung RB53DG706BB1EF
Brand: Samsung
Price: €1.075,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 982f2627-ec49-48f0-8e78-68c354125ca2
Description
bei idealo gelistet: seit 2024
Farbe: schwarz
Bauart: freistehend
Klimaklasse: SN-T
Energieeffizienzklasse: B
Stromverbrauch: 159 kWh/Jahr
Geräuschpegel: 35 dB(A)
Luftschallemissionsklasse: B
Inhalt Gesamt: 538 Liter
Inhalt Kühlbereich: 370 Liter
Inhalt Gefrierbereich: 168 Liter
Lagerzeit bei Störung: 18 h
Lage des Gefrierfach: unten
Anzahl Gefriergutschublade: 3
Anzahl der Kühlschubladen: 2
Kühlsystem: No-Frost
Sicherheitseinrichtung: Türalarm
Innenraum-Ausstattung: transparente Gefriergutschublade, Abstellflächen, Eiswürfelspender, Türregale, ausziehbare Glasplatte, Obst- und Gemüseschalen, Eierablage, Gefriergutschubladen, Gefrierfach, Innenraumbeleuchtung
Funktionen: Schnellkühlen, Kühl-/Gefrierteil getrennt regelbar
Beleuchtung: LED
Hersteller-Besonderheiten: Twin Cooling, Digital Inverter, Metal Cooling, Twin Cooling Plus, Space Max, SmartThings, Twist Ice, Superkühlen
Smarthome: WLAN
Höhe: 203 cm
Breite: 71,1 cm
Tiefe: 75,9 cm
Gewicht: 128 kg
Anzahl der Türen: 2 türig
Türanschläge: wechselbar, rechts
Frequenz: 50 Hz
Stromstärke: 16 A
Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)**: 580.35 Euro
Specifications
| Produkttypen | Standkühlschrank, Smart Kühlschrank, Kühl-Gefrierkombination |
|---|---|
| bei idealo gelistet | seit 2024 |
| Farbe | schwarz |
| Bauart | freistehend |
| Klimaklasse | SN-T |
| Energieeffizienzklasse | B |
| Stromverbrauch | 159 kWh/Jahr |
| Geräuschpegel | 35 dB(A) |
| Luftschallemissionsklasse | B |
| Inhalt Gesamt | 538 Liter |
| Inhalt Kühlbereich | 370 Liter |
| Inhalt Gefrierbereich | 168 Liter |
| Lagerzeit bei Störung | 18 h |
| Lage des Gefrierfach | unten |
| Anzahl Gefriergutschublade | 3 |
| Anzahl der Kühlschubladen | 2 |
| Kühlsystem | No-Frost |
| Sicherheitseinrichtung | Türalarm |
| Innenraum-Ausstattung | transparente Gefriergutschublade, Abstellflächen, Eiswürfelspender, Türregale, ausziehbare Glasplatte, Obst- und Gemüseschalen, Eierablage, Gefriergutschubladen, Gefrierfach, Innenraumbeleuchtung |
| Funktionen | Schnellkühlen, Kühl-/Gefrierteil getrennt regelbar |
| Beleuchtung | LED |
| Hersteller-Besonderheiten | Twin Cooling, Digital Inverter, Metal Cooling, Twin Cooling Plus, Space Max, SmartThings, Twist Ice, Superkühlen |
| Smarthome | WLAN |
| Höhe | 203 cm |
| Breite | 71,1 cm |
| Tiefe | 75,9 cm |
| Gewicht | 128 kg |
| Anzahl der Türen | 2 türig |
| Türanschläge | wechselbar, rechts |
| Frequenz | 50 Hz |
| Stromstärke | 16 A |
| Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)** | 580.35 Euro |
Reviews
Does the job
Definitely worth the money
Brilliant!!!
Very happy with this purchase
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.