Samsung RB53DG706AB1EF
Brand: Samsung
Price: €1.079,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ccfb81ef-ffcf-4863-b579-07879d6d909e
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: Black
Design: Freestanding
Climate Class: SN-T
Energy Rating: A
Annual Energy Consumption: 128 kWh/Year
Noise Level (dB): 34 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 538 Litre
Fridge Capacity: 370 Litre
Freezer Capacity: 168 Litre
Storage Time (Power Failure): 18 h
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Number of Freezer Compartments: 3
Number of fridge drawers: 2
Cooling System: Frost Free, Twin Cooling System
Safety Features: Open Door Alarm
Interior Features: Transparent Freezer Bins, Temperature Indicator, Shelves, Door Shelves, Pull-out Glass Top, Fridge Drawers, Egg Tray, Freezer Drawer, Interior Lighting
Functions: Fast Cooling, Convertible Fridge/Freezer, Holiday Mode
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: Twin Cooling, Digital Inverter, Metal Cooling, Twin Cooling Plus, Space Max, SmartThings, Twist Ice
Smart Home: Wi-Fi Enabled
Height: 203 cm
Width: 71.1 cm
Depth: 75.9 cm
Weight: 128 kg
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 25.3345 Euros
Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)**: 338.3808 Euro
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Smart Fridge, Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | Black |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN-T |
| Energy Rating | A |
| Annual Energy Consumption | 128 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 34 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 538 Litre |
| Fridge Capacity | 370 Litre |
| Freezer Capacity | 168 Litre |
| Storage Time (Power Failure) | 18 h |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Number of Freezer Compartments | 3 |
| Number of fridge drawers | 2 |
| Cooling System | Frost Free, Twin Cooling System |
| Safety Features | Open Door Alarm |
| Interior Features | Transparent Freezer Bins, Temperature Indicator, Shelves, Door Shelves, Pull-out Glass Top, Fridge Drawers, Egg Tray, Freezer Drawer, Interior Lighting |
| Functions | Fast Cooling, Convertible Fridge/Freezer, Holiday Mode |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | Twin Cooling, Digital Inverter, Metal Cooling, Twin Cooling Plus, Space Max, SmartThings, Twist Ice |
| Smart Home | Wi-Fi Enabled |
| Height | 203 cm |
| Width | 71.1 cm |
| Depth | 75.9 cm |
| Weight | 128 kg |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 25.3345 Euros |
| Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)** | 338.3808 Euro |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Worth it
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.