Samsung RB34C605CB1/EF
Brand: Samsung
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 634cdf74-bbff-4e76-a402-c9f6bcf107ea
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: Grey
Designs: Freestanding, Sub-structure Unit
Climate Class: SN-T
Energy Rating: C
Annual Energy Consumption: 163 kWh/Year
Noise Level (dB): 35 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 344 Litre
Fridge Capacity: 230 Litre
Freezer Capacity: 114 Litre
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: No Freezer
Number of Freezer Compartments: 3
Number of fridge drawers: 3
Number of Shelves: 3
Cooling System: Frost Free
Safety Features: Open Door Alarm
Interior Features: Zero Zone, Shelves, Bottle Storage, Freezer Drawer
Functions: Fast Cooling, Electronic Temperature Control, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section, Holiday Mode
Temperature Control: Electronic Temperature Control
Lighting: LED
Smart Home: Wi-Fi Enabled
Height: 185.3 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 65.8 cm
Weight: 68 kg
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge, Right Hinge
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Smart Fridge, Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | Grey |
| Designs | Freestanding, Sub-structure Unit |
| Climate Class | SN-T |
| Energy Rating | C |
| Annual Energy Consumption | 163 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 35 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 344 Litre |
| Fridge Capacity | 230 Litre |
| Freezer Capacity | 114 Litre |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | No Freezer |
| Number of Freezer Compartments | 3 |
| Number of fridge drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Cooling System | Frost Free |
| Safety Features | Open Door Alarm |
| Interior Features | Zero Zone, Shelves, Bottle Storage, Freezer Drawer |
| Functions | Fast Cooling, Electronic Temperature Control, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section, Holiday Mode |
| Temperature Control | Electronic Temperature Control |
| Lighting | LED |
| Smart Home | Wi-Fi Enabled |
| Height | 185.3 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 65.8 cm |
| Weight | 68 kg |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge, Right Hinge |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Super satisfied 😊
Second purchase already! Love it
Very pleased with this
Everything came perfectly packaged
Exactly as the description, cheers!
Perfect.
Quality and price are unbeatable
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.