Samsung NV7B6795JDK/U1
Brand: Samsung
Price: €1.259,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d7982f95-86f8-4cd6-8ace-97c9ad12590f
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.05 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 76 Litre
Heating Type: 15
Heating Methods: Steam, Full-Width Grill, Low Temperature Cooking, Defrost, Hot Air, Sous Vide, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function
Temperature Range: max. 300 °C, 30 - 275 °C
Grill Power: 1,100 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Pyrolytic, Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder, Separable Cooking Chamber, Auto Programmes, Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning
Features: Digital Display, with Clock, Water Tank, Oven Light, Meat Probe, Telescopic Rails
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Display Type: Digital Display
Included in Delivery: Baking Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: Dual Cook, SoftClose, AirFry
Safety Features: Child Lock
Colour: Black
Height: 59.6 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 57.1 cm
Build-in Height: 57.9 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 48 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Double Oven, Built in Oven, Steam Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.05 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 76 Litre |
| Heating Type | 15 |
| Heating Methods | Steam, Full-Width Grill, Low Temperature Cooking, Defrost, Hot Air, Sous Vide, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function |
| Temperature Range | max. 300 °C, 30 - 275 °C |
| Grill Power | 1,100 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder, Separable Cooking Chamber, Auto Programmes, Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning |
| Features | Digital Display, with Clock, Water Tank, Oven Light, Meat Probe, Telescopic Rails |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Display Type | Digital Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Dual Cook, SoftClose, AirFry |
| Safety Features | Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.6 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57.1 cm |
| Build-in Height | 57.9 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 48 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Control via Smartphone |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Even better than I thought
Brilliant!!!
Best purchase I've made in ages
100% would buy again
Really impressed, no complaints
Top quality
Very happy indeed 👍
Ordering more for friends
Works great, good price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.