Samsung NV75T9979CD/SW
Brand: Samsung
Price: €899,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bf09b880-2b8c-44b7-b410-784ef31d5c32
Description
Listed on idealo: 2025
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.05 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 75 Litre
Heating Methods: Steam, Cooking Levels, Low Temperature Cooking, Fan-assisted Oven, Defrost, Hot Air, Grill, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Warming Function, Top Heat
Number of Programmes: 70
Cleaning Systems: Pyrolytic, Hydrolytic
Functions: Minute Minder, End of Programme Signal, Separable Cooking Chamber, Auto Programmes, Self-Cleaning
Features: Digital Display, Telescopic Rails, Meat Probe
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: 2-Fold Telescopic Pull-out
Display Type: Coloured TFT Display, Plain Text Display
Included in Delivery: Steam Container
Manufacturer Specific Features: Dual Cook, FullTouch
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 57 cm
Build-in Height: 57.9 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 54.9 cm
Weight: 51.2 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Steam Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.05 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 75 Litre |
| Heating Methods | Steam, Cooking Levels, Low Temperature Cooking, Fan-assisted Oven, Defrost, Hot Air, Grill, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Warming Function, Top Heat |
| Number of Programmes | 70 |
| Cleaning Systems | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Functions | Minute Minder, End of Programme Signal, Separable Cooking Chamber, Auto Programmes, Self-Cleaning |
| Features | Digital Display, Telescopic Rails, Meat Probe |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Display Type | Coloured TFT Display, Plain Text Display |
| Included in Delivery | Steam Container |
| Manufacturer Specific Features | Dual Cook, FullTouch |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57 cm |
| Build-in Height | 57.9 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 54.9 cm |
| Weight | 51.2 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled |
Reviews
Absolutely brilliant 👍
Such good value... impressed
Works great, super happy!
Just as advertised, very reliable
Does the job
Quality and price are unbeatable
Quality stuff 💯
Exactly what I wanted
Best purchase I've made in ages
Arrived safe and sound, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.