Samsung NV68A1140BB + Induktionkochfeld
Brand: Samsung
Price: €710,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b420921a-a1b7-4364-9c05-31a8b0d0cc5f
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.8 kWh
Capacity: 68 Litre
Heating Type: 5
Heating Methods: Top Heat, Fan-assisted Oven, Bottom Heat, Top and Bottom Heat
Temperature Range: 50 - 250 °C
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Partial Catalytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light
Door Hinging: Bottom
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Grill, Baking Tray
Manufacturer Specific Features: Steam Clean
Safety Features: Child Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 57 cm
Size: Large
Hob Type: Electric
Cooking Zone Material: Glass Ceramic
Number of Burners/Zones: 4
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.8 kWh |
| Capacity | 68 Litre |
| Heating Type | 5 |
| Heating Methods | Top Heat, Fan-assisted Oven, Bottom Heat, Top and Bottom Heat |
| Temperature Range | 50 - 250 °C |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Partial Catalytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light |
| Door Hinging | Bottom |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Grill, Baking Tray |
| Manufacturer Specific Features | Steam Clean |
| Safety Features | Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57 cm |
| Size | Large |
| Hob Type | Electric |
| Cooking Zone Material | Glass Ceramic |
| Number of Burners/Zones | 4 |
Reviews
Super satisfied 😊
Top quality, can't complain
Exactly what I needed. Very happy with this.
Exactly what I wanted
Works great, good price
Works great, super happy!
Does exactly what it should
Can't find any faults
Amazing 👌
Works great, super happy!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.