Samsung NQ50T9939BD/EG
Brand: Samsung
Price: €742,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7d283c36-e21e-4d86-8a0f-4a6e96461826
Description
Listed on idealo: 2021
Energy Rating: A+
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.61 kWh
Capacity: 50 Litre
Heating Type: 13
Heating Methods: Steam, Full-Width Grill, Hot Air Eco, Fan-assisted Oven, Hot Air, Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Top Heat
Temperature Range: 40 - 250 °C
Grill Power: 1,400 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Hydrolytic
Functions: Auto Programmes, Timer/Minute Minder
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Anti-fingerprint Coating
Controls: Dial, Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Triple Glazing
Door Hinging: Bottom
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Grill
Safety Features: Child Lock
Colour: Grey
Height: 59.5 cm
Width: 45.6 cm
Depth: 57 cm
Build-in Height: 55.5 cm
Built-in Width: 44.5 cm
Built-in Depth: 54.8 cm
Weight: 38 kg
Size: Medium
Smart Home: WiFi Enabled
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven, Compact Oven, Steam Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.61 kWh |
| Capacity | 50 Litre |
| Heating Type | 13 |
| Heating Methods | Steam, Full-Width Grill, Hot Air Eco, Fan-assisted Oven, Hot Air, Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Top Heat |
| Temperature Range | 40 - 250 °C |
| Grill Power | 1,400 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Functions | Auto Programmes, Timer/Minute Minder |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Anti-fingerprint Coating |
| Controls | Dial, Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Triple Glazing |
| Door Hinging | Bottom |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Grill |
| Safety Features | Child Lock |
| Colour | Grey |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 45.6 cm |
| Depth | 57 cm |
| Build-in Height | 55.5 cm |
| Built-in Width | 44.5 cm |
| Built-in Depth | 54.8 cm |
| Weight | 38 kg |
| Size | Medium |
| Smart Home | WiFi Enabled |
Reviews
Really impressed, no complaints
Legit so good
Very happy with this purchase
Speedy delivery, impeccable condition
Works great, good price
Came super fast and works great
Second purchase already! Love it
Works like a charm ✨
One of my best buys ever
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.