Samsung NK24C7070WS/UR
Brand: Samsung
Price: €354,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9000069c-061e-4646-8e8c-ee0fc5485686
Description
Power Types: Recirculation, Extraction
Colours: Stainless Steel, Grey
Functions: Booster
Features: Diswasher-Safe Grease Filter, LED
Controls: Touch Control
Annual Energy Consumption: 84 kWh/Year
Noise Emission: 68 dB
Lighting: LED
Smart Home: Bluetooth
Width: 59.8 cm
Height: 104 cm
Depth: 32.5 cm
Flue Size: 150 mm
Warning: Delivery may or may not include active carbon filter.
Max. Extraction Rate Normal Use: 585 m³/h
Specifications
| Product Type | Wall Hood |
|---|---|
| Power Types | Recirculation, Extraction |
| Colours | Stainless Steel, Grey |
| Functions | Booster |
| Features | Diswasher-Safe Grease Filter, LED |
| Controls | Touch Control |
| Annual Energy Consumption | 84 kWh/Year |
| Noise Emission | 68 dB |
| Lighting | LED |
| Smart Home | Bluetooth |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 104 cm |
| Depth | 32.5 cm |
| Flue Size | 150 mm |
| Warning | Delivery may or may not include active carbon filter. |
| Max. Extraction Rate Normal Use | 585 m³/h |
Reviews
Solid product, arrived quickly
Amazing service and product 👍
Fantastic value
Fantastic value
Excellent stuff
Super satisfied 😊
Very happy indeed 👍
Quality is really good... can't complain about anything really.
Works great, super happy!
Works great, super happy!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.