Samsung MS23K3513 MS23K3513AW/EG
Brand: Samsung
Price: €108,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 396a39dc-6eea-4fd5-b21d-1a087f35e870
Description
Listed on idealo: 2018
Capacity: 23 Litre
Design: Freestanding
Microwave Power: 800 Watt
Heating Methods: Warming Function, Defrost Function, Steam Function
Functions: Turntable Stop, Eco Mode, Timer, Automatic Programmes, Audio Signal
Features: Viewing Window, Interior Light, Turntable, Clock Display
Minute Timer: 99 min
Controls: Push Button
Display: LED Display
Height: 27.5 cm
Width: 48.9 cm
Depth: 37.4 cm
Turntable Diameter: 28.8 cm
Weight: 12 kg
Door Hinging: Left
Position of Controls: On The Side
Opening Type: Handle
Colour: Black
Housing Material: Stainless Steel
Material of Viewing Window: Glass
Manufacturer Specific Features: Anti Bacteria, Quick Defrost
Specifications
| Product Type | Steam Microwave |
|---|---|
| Listed on idealo | 2018 |
| Capacity | 23 Litre |
| Design | Freestanding |
| Microwave Power | 800 Watt |
| Heating Methods | Warming Function, Defrost Function, Steam Function |
| Functions | Turntable Stop, Eco Mode, Timer, Automatic Programmes, Audio Signal |
| Features | Viewing Window, Interior Light, Turntable, Clock Display |
| Minute Timer | 99 min |
| Controls | Push Button |
| Display | LED Display |
| Height | 27.5 cm |
| Width | 48.9 cm |
| Depth | 37.4 cm |
| Turntable Diameter | 28.8 cm |
| Weight | 12 kg |
| Door Hinging | Left |
| Position of Controls | On The Side |
| Opening Type | Handle |
| Colour | Black |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Material of Viewing Window | Glass |
| Manufacturer Specific Features | Anti Bacteria, Quick Defrost |
Reviews
Can't find any faults
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Exactly what I needed. Very happy with this.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.