Neff CCR27D (C29CR7KY0 + Z9045DY0)
Brand: Neff
Price: €1.050,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: abc898d9-909d-402b-9b49-9a2132f4b95e
Description
Listed on idealo: 2025
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.73 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.61 kWh
Capacity: 47 Litre
Heating Type: 12
Heating Methods: Preheating, Top and Bottom Heat, Full-Width Grill, Cooking Levels, Hot Air Eco, Centre Surface Grill, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Fan-assisted Oven, Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Warming Function
Temperature Range: 40 - 275 °C
Connected Load: 2,900 Watt
Mains Fuse: 13 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Pyrolytic, Hydrolytic
Functions: Self-Cleaning
Features: Digital Display, Start Button
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 4
Plug: Power Cable
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: HomeConnect
Safety Features: Residual Heat Indicators, Child Lock, Safety Switch-Off, Door Contact Switch, Door Lock
Colour: Black
Height: 45.5 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 45.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 35.3 kg
Size: Medium
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven, Compact Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.73 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.61 kWh |
| Capacity | 47 Litre |
| Heating Type | 12 |
| Heating Methods | Preheating, Top and Bottom Heat, Full-Width Grill, Cooking Levels, Hot Air Eco, Centre Surface Grill, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Fan-assisted Oven, Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Warming Function |
| Temperature Range | 40 - 275 °C |
| Connected Load | 2,900 Watt |
| Mains Fuse | 13 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Functions | Self-Cleaning |
| Features | Digital Display, Start Button |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 4 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | HomeConnect |
| Safety Features | Residual Heat Indicators, Child Lock, Safety Switch-Off, Door Contact Switch, Door Lock |
| Colour | Black |
| Height | 45.5 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 45.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 35.3 kg |
| Size | Medium |
Reviews
Exactly what I was looking for
Exactly what I needed, thanks!
10 out of 10
Second purchase already! Love it
Works great, super happy!
Exactly what I was looking for
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.