Neff BX46PB0 (B2CCG6AK3 + T16SBN1L0)
Brand: Neff
Price: €711,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b0a65f17-a103-4be4-ac8c-fae756e324c5
Description
Listed on idealo: 2025
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 7
Heating Methods: Hot Air, Pizza Function, Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Hot Air Eco
Temperature Range: 50 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Pyrolytic, Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Electronic Control
Features: Digital Display, Information Button, with Clock, Oven Light
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front, Quadruple Glazed Window, Glass Inner Door
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 4
Plug: Power Cable
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Universal Pan, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: HIDE, EasyClean, Booster, CircoTherm
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock, Door Lock, Safety Switch-Off
Maximum Window Temperature: 30 °C
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Size: Large
Hob Type: Electric
Cooking Zone Material: Ceran
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Timer, Pot Detection, Stop and Go Function
Types of Burners/Zones: Single Zone, Roaster Zone, Double-Ring Zone
Connected Load Hob: 6,700 Watt
Hob Height: 4.8 cm
Hob Width: 58.3 cm
Hob Depth: 51.3 cm
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 7 |
| Heating Methods | Hot Air, Pizza Function, Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Hot Air Eco |
| Temperature Range | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Electronic Control |
| Features | Digital Display, Information Button, with Clock, Oven Light |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front, Quadruple Glazed Window, Glass Inner Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 4 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Universal Pan, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | HIDE, EasyClean, Booster, CircoTherm |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock, Door Lock, Safety Switch-Off |
| Maximum Window Temperature | 30 °C |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Size | Large |
| Hob Type | Electric |
| Cooking Zone Material | Ceran |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Timer, Pot Detection, Stop and Go Function |
| Types of Burners/Zones | Single Zone, Roaster Zone, Double-Ring Zone |
| Connected Load Hob | 6,700 Watt |
| Hob Height | 4.8 cm |
| Hob Width | 58.3 cm |
| Hob Depth | 51.3 cm |
Reviews
Absolutely brilliant 👍
Better than expected tbh
Worth it
Quality is top tier
Really good value for the price
100% would recommend
Exactly as the description, cheers!
Does the job perfectly... will be ordering more
Exactly what I needed. Very happy with this.
Works like a charm ✨
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.