Neff B6ACJ7AG3
Brand: Neff
Price: €635,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5253a9ed-d0c2-439e-9a2f-dfd584839001
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 7
Heating Methods: Pizza Function, Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Hot Air Eco, Air Fry, Fan-assisted Grill
Number of Programmes: 10
Temperature Range: 30 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Start Button
Controls: Touch Control
Type of door: Retractable Oven Door
Door Features: Glass Inner Door
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Plug: Power Cable
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Universal Pan, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: HIDE, Booster, CircoTherm
Safety Features: Child Lock, Cooling Fan, Safety Switch-Off, Door Lock
Maximum Window Temperature: 30 °C
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 40 kg
Size: Large
Hob Features: Pot Detection
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 7 |
| Heating Methods | Pizza Function, Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Hot Air Eco, Air Fry, Fan-assisted Grill |
| Number of Programmes | 10 |
| Temperature Range | 30 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Start Button |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Retractable Oven Door |
| Door Features | Glass Inner Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Universal Pan, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | HIDE, Booster, CircoTherm |
| Safety Features | Child Lock, Cooling Fan, Safety Switch-Off, Door Lock |
| Maximum Window Temperature | 30 °C |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 40 kg |
| Size | Large |
| Hob Features | Pot Detection |
Reviews
Got exactly what I needed, very pleased
Second purchase already! Love it
Does the job
Second purchase already! Love it
Fast delivery, excellent item
Quality stuff 💯
Can't find any faults
Quality and price are unbeatable
10 out of 10
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.