Neff B69VS7KY0
Brand: Neff
Price: €1.799,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7f0f284c-d2a3-43e4-bc0d-152167aa3099
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.87 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 20
Heating Methods: Full-Width Grill, Preheating, Hot Air, Bread Function, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration
Temperature Range: 40 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Functions: Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning
Features: Digital Display, Oven Light, Start Button, Meat Probe
Controls: Touch Control
Type of door: Retractable Oven Door
Door Features: Damped/Soft Close
Extraction System: Oven Rack Positions
Plug: Power Cable
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Grill, Baking Tray, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: HomeConnect, SLIDE & HIDE
Safety Features: Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Door Contact Switch, Door Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 42.9 kg
Size: Large
Smart Home: Remote Monitoring/Control, WiFi Enabled, Voice Assist
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.87 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 20 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Preheating, Hot Air, Bread Function, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration |
| Temperature Range | 40 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Functions | Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning |
| Features | Digital Display, Oven Light, Start Button, Meat Probe |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Retractable Oven Door |
| Door Features | Damped/Soft Close |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Grill, Baking Tray, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | HomeConnect, SLIDE & HIDE |
| Safety Features | Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Door Contact Switch, Door Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 42.9 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | Remote Monitoring/Control, WiFi Enabled, Voice Assist |
Reviews
Really impressed, no complaints
Just brilliant
Amazing service and product 👍
Such good value... impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.