Neff B64FS31N0
Brand: Neff
Price: €1.125,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f4d917f9-b89d-4c96-8153-c8cc70216a64
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.87 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 22
Heating Methods: Steam, Preheating, Full-Width Grill, Hot Air Eco, Defrost, Hot Air, Bread Function, Hot Air Grill, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration
Temperature Range: 40 - 250 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Partial Catalytic
Inner Material: Enamel
Functions: Auto Programmes, External Steam Generator, Fast Heat Up / Boost, Memory Function, Heat Up Control
Features: Digital Display, Oven Light, Water Tank, Stainless Steel Fan Propeller, Start Button
Controls: Touch Control
Type of door: Retractable Oven Door
Door Features: Damped/Soft Close, Glass Inner Door, Cool Front, Triple Glazing
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 4
Plug: Power Cable
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Baking Tray, Grill, 3 x Steam Containers, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: HomeConnect, FullSteam, Auto Clean, SLIDE & HIDE, Booster, CircoTherm
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 40 kg
Size: Large
Hob Features: Pot Detection
Smart Home: Voice Assist, Alexa, WiFi Enabled
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven, Steam Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.87 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 22 |
| Heating Methods | Steam, Preheating, Full-Width Grill, Hot Air Eco, Defrost, Hot Air, Bread Function, Hot Air Grill, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration |
| Temperature Range | 40 - 250 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Partial Catalytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Auto Programmes, External Steam Generator, Fast Heat Up / Boost, Memory Function, Heat Up Control |
| Features | Digital Display, Oven Light, Water Tank, Stainless Steel Fan Propeller, Start Button |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Retractable Oven Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Glass Inner Door, Cool Front, Triple Glazing |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 4 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill, 3 x Steam Containers, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | HomeConnect, FullSteam, Auto Clean, SLIDE & HIDE, Booster, CircoTherm |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 40 kg |
| Size | Large |
| Hob Features | Pot Detection |
| Smart Home | Voice Assist, Alexa, WiFi Enabled |
Reviews
Top quality, can't complain
100% would buy again
cant fault it tbh
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.