Miele H 2766-1 B
Brand: Miele
Price: €761,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 05ba75bc-4148-4177-a574-6aa4ad99f138
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.05 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 76 Litre
Heating Methods: Grill, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Intensive Heat, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Air Fry
Temperature Range: 30 - 300 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Partial Catalytic
Functions: Timer/Minute Minder, Acoustic Signal, Auto Programmes, Fast Heat Up / Boost, Temperature Suggestions
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Telescopic Rails
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Included in Delivery: Baking Tray, Universal Steel, Grill
Manufacturer Specific Features: Miele@home, HotAir Plus, AirFry, HotAir Eco, Booster, EasyControl
Safety Features: Child Lock, Safety Switch-Off, Door Lock
Colour: Black
Height: 59.6 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.9 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 47 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.05 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 76 Litre |
| Heating Methods | Grill, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Intensive Heat, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Air Fry |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Partial Catalytic |
| Functions | Timer/Minute Minder, Acoustic Signal, Auto Programmes, Fast Heat Up / Boost, Temperature Suggestions |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Telescopic Rails |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Included in Delivery | Baking Tray, Universal Steel, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Miele@home, HotAir Plus, AirFry, HotAir Eco, Booster, EasyControl |
| Safety Features | Child Lock, Safety Switch-Off, Door Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.6 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.9 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 47 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled |
Reviews
Brilliant!!!
Can't find any faults
Perfect! 10/10 ⭐
Solid product, arrived quickly
Absolutely brilliant!
Excellent stuff
Does the job perfectly... will be ordering more
Love this! 😄
Everything came perfectly packaged
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.