Miele H 2467 BP EL
Brand: Miele
Price: €938,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0a798bb7-582f-4c25-9e5a-c532d7392bf1
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.1 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 76 Litre
Heating Type: 8
Heating Methods: Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco, Grill, Turbo Grill
Number of Programmes: 15
Cleaning System: Pyrolytic
Functions: Self-Cleaning, Electric One-Handed Ignition
Features: Telescopic Rails
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front, Quadruple Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Manufacturer Specific Features: EasyControl Plus
Height: 59.6 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.8 cm
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled
Specifications
| Product Type | Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.1 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 76 Litre |
| Heating Type | 8 |
| Heating Methods | Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco, Grill, Turbo Grill |
| Number of Programmes | 15 |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Functions | Self-Cleaning, Electric One-Handed Ignition |
| Features | Telescopic Rails |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front, Quadruple Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Manufacturer Specific Features | EasyControl Plus |
| Height | 59.6 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled |
Reviews
Thanks for getting it here so quick
Fantastic product, really impressed
Came super fast and works great
Arrived safe and sound, very pleased
Fast delivery, excellent item
Got exactly what I needed, very pleased
Fantastic value
Fantastic value
Better than expected tbh
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.