Miele H 2459 E obsidan black + KM 6003 LPT
Brand: Miele
Price: €854,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: af4aa37d-e40a-42d3-ba1c-feee30347820
Description
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.05 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktops: Surface-mounted Installation, with Frame, Flat Trim, Stainless Steel Base
Hob Function: Pot Detection
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Cooktop control: Manual Dial
Connected Load Hob: 7,600 Watt
Hob Height: 4 cm
Hob Width: 57.4 cm
Hob Depth: 51.4 cm
Capacity: 76 Litre
Cleaning System: Catalytic
Oven function: Parboiling
Size: Large
Heating Methods: Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Fan-assisted Grill, Bottom Heat
Oven operating elements: Manual Dial, Retractable controls
Temperature Regulation: 30 - 280 °C
Connected Load: 7,300 Watt
Safety Features: Residual Heat Indicators, Key Lock, Automatic Switch-Off
Features: with Telescopic Rails, with Oven Light, Display, with Clock
Display: Digital Clock
Manufacturer Specific Features: EasyControl
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 56.8 cm
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Assembly Type: Built-In
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.05 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktops | Surface-mounted Installation, with Frame, Flat Trim, Stainless Steel Base |
| Hob Function | Pot Detection |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Connected Load Hob | 7,600 Watt |
| Hob Height | 4 cm |
| Hob Width | 57.4 cm |
| Hob Depth | 51.4 cm |
| Capacity | 76 Litre |
| Cleaning System | Catalytic |
| Oven function | Parboiling |
| Size | Large |
| Heating Methods | Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Fan-assisted Grill, Bottom Heat |
| Oven operating elements | Manual Dial, Retractable controls |
| Temperature Regulation | 30 - 280 °C |
| Connected Load | 7,300 Watt |
| Safety Features | Residual Heat Indicators, Key Lock, Automatic Switch-Off |
| Features | with Telescopic Rails, with Oven Light, Display, with Clock |
| Display | Digital Clock |
| Manufacturer Specific Features | EasyControl |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Assembly Type | Built-In |
Reviews
Honestly fantastic
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Ordering more for friends
Arrived super quickly and works great 😊
Every penny well spent
Love this! 😄
Packaged so carefully, arrived perfect
Perfect 👍
Fantastic quality, unbeatable price!
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.