Miele H 2455 OBSW + KM 6003 LPT
Brand: Miele
Price: €989,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c213533e-8ce1-4a82-8145-98f45c6f6e3a
Description
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.05 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 16 A
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktops: Surface-mounted Installation, with Frame
Type of Burners/Zones: with Induction Zones
Cooktop control: Manual Dial
Hob Height: 4.8 cm
Hob Width: 57.4 cm
Hob Depth: 50 cm
Capacity: 76 Litre
Cleaning System: Catalytic Back Panel
Oven functions: Delayed Start Option, Fast Heat Up, Timer - Oven
Size: Large
Heating Methods: Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Defrost, Intensive Heat, Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Bottom Heat
Oven operating element: Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Safety Features: Cooling Fan, Safety Switch-Off, Key Lock, Residual Heat Indicators
Features: with Clock, with Oven Light
Number of Shelves: 5
Door Features: Drop-Down Door, Cool Front
Display: Digital Clock
Included in Delivery: 2 Baking Trays
Manufacturer Specific Features: EasyControl
Colour: Black
Height: 59.6 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.8 cm
Weight: 42 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Total Connected Load: 18,300 W
Functions: Acoustic Signal, Timer
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.05 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktops | Surface-mounted Installation, with Frame |
| Type of Burners/Zones | with Induction Zones |
| Cooktop control | Manual Dial |
| Hob Height | 4.8 cm |
| Hob Width | 57.4 cm |
| Hob Depth | 50 cm |
| Capacity | 76 Litre |
| Cleaning System | Catalytic Back Panel |
| Oven functions | Delayed Start Option, Fast Heat Up, Timer - Oven |
| Size | Large |
| Heating Methods | Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Defrost, Intensive Heat, Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Bottom Heat |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Safety Features | Cooling Fan, Safety Switch-Off, Key Lock, Residual Heat Indicators |
| Features | with Clock, with Oven Light |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Drop-Down Door, Cool Front |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | 2 Baking Trays |
| Manufacturer Specific Features | EasyControl |
| Colour | Black |
| Height | 59.6 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Weight | 42 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Total Connected Load | 18,300 W |
| Functions | Acoustic Signal, Timer |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Very happy with this purchase
Arrived super quickly and works great 😊
Really impressed, no complaints
Five stars
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Quality and price are unbeatable
Every penny well spent
⭐⭐⭐⭐⭐
Arrived safe and sound, very pleased
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.