Miele H 2455 EP Active + KM 6003 LPT
Brand: Miele
Price: €1.250,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d971678d-adb0-4b22-bb49-eabd67530cd7
Description
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.1 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 16 A
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktops: Surface-mounted Installation, with Frame, Flat Trim
Hob Functions: Residual Heat Cooking, Timer - Hob
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Connected Load Hob: 7,600 Watt
Hob Height: 4 cm
Hob Width: 57.4 cm
Hob Depth: 51.4 cm
Capacity: 76 Litre
Cleaning System: Pyrolytic
Oven functions: Fast Heat Up, Timer - Oven
Size: Large
Heating Methods: Top and Bottom Heat, Intensive Heat, Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Bottom Heat
Oven operating elements: Manual Dial, Retractable controls
Temperature Regulation: 30 - 280 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Safety Switch-Off, System Lock, Safety Lock
Features: Display, with Clock, with Oven Light
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Door Features: Cool Front, Drop-Down Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Universal Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: EasyControl
Colour: Black
Height: 59.6 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.8 cm
Weight: 47 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Assembly Type: Built-In
Functions: Acoustic Signal, Timer
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.1 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktops | Surface-mounted Installation, with Frame, Flat Trim |
| Hob Functions | Residual Heat Cooking, Timer - Hob |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Connected Load Hob | 7,600 Watt |
| Hob Height | 4 cm |
| Hob Width | 57.4 cm |
| Hob Depth | 51.4 cm |
| Capacity | 76 Litre |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Oven functions | Fast Heat Up, Timer - Oven |
| Size | Large |
| Heating Methods | Top and Bottom Heat, Intensive Heat, Grill, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Bottom Heat |
| Oven operating elements | Manual Dial, Retractable controls |
| Temperature Regulation | 30 - 280 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Safety Switch-Off, System Lock, Safety Lock |
| Features | Display, with Clock, with Oven Light |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Cool Front, Drop-Down Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Universal Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | EasyControl |
| Colour | Black |
| Height | 59.6 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Weight | 47 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Assembly Type | Built-In |
| Functions | Acoustic Signal, Timer |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Highly recommend!
Can't fault anything about this
Perfect 👍
Solid product, arrived quickly
Spot on mate, spot on
Best thing I've bought in a while
Quality is top tier
Amazing quality for the price!
Perfect!
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.