Miele G7683 SCVi K2O
Brand: Miele
Price: €1.701,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 904ad2b6-8913-4413-a69a-338064b235ba
Description
Position of Control Element: Inside
Energy Rating: A
Power Consumption Eco Programme: 54 kWh / 100 Cycles
Place Settings: 14
Water Consumption: 8.4 Litres
Eco Programme Duration: 3:50 h
Noise Level (dB): 43 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Wash Programmes: Eco, Short, Intensive
Safety Feature: Waterproofing
Interior Feature: Adjustable Upper Basket
Functions: Delay Start Option
Displays: Salt Level Indicator, Rinse Aid Indicator
Drying Method: Condensation Drying
Manufacturer Specific Features: AutoDos
Controls: Push Controls
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 57 cm
max. Water Hardness: 70 dH
Hot Water Connection up to max.: 60 °C
Calculation Basis: Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Design: Fully Integrated
Panel Colour: Stainless Steel Look
Drying Efficiency: A
Cleaning Efficiency: A
Warning: Delivery without door. The furniture front must be fitted and is not included in the scope of delivery.
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Integrated Dishwasher |
|---|---|
| Position of Control Element | Inside |
| Energy Rating | A |
| Power Consumption Eco Programme | 54 kWh / 100 Cycles |
| Place Settings | 14 |
| Water Consumption | 8.4 Litres |
| Eco Programme Duration | 3:50 h |
| Noise Level (dB) | 43 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Wash Programmes | Eco, Short, Intensive |
| Safety Feature | Waterproofing |
| Interior Feature | Adjustable Upper Basket |
| Functions | Delay Start Option |
| Displays | Salt Level Indicator, Rinse Aid Indicator |
| Drying Method | Condensation Drying |
| Manufacturer Specific Features | AutoDos |
| Controls | Push Controls |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 57 cm |
| max. Water Hardness | 70 dH |
| Hot Water Connection up to max. | 60 °C |
| Calculation Basis | Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Design | Fully Integrated |
| Panel Colour | Stainless Steel Look |
| Drying Efficiency | A |
| Cleaning Efficiency | A |
| Warning | Delivery without door. The furniture front must be fitted and is not included in the scope of delivery. |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
100% would recommend
Perfect 👍
Perfect! 10/10 ⭐
Perfect.
Top quality, can't complain
Works great, super happy!
Arrived super quickly and works great 😊
Really good value for the price
Perfect.
⭐⭐⭐⭐⭐
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.