Miele DGC7250 black
Brand: Miele
Price: €1.601,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 64cd633c-dab4-4c67-9d9b-dc6dbd2d2172
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.05 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 76 Litre
Heating Methods: Moisture Plus, Steam, Automatic Roasting, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Bottom Heat, Defrost, Top and Bottom Heat, Intensive Heat, Grill
Temperature Range: 30 - 250 °C
Water Tank: 1,000 ml
Cleaning Systems: Partial Catalytic, Descaling Programme
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder, Acoustic Signal, Auto Programmes, Rapid Pre-Heating, Heat Up Control, Memory Function, Delayed Start Option, Temperature Suggestions
Features: with Clock, Oven Light, Water Tank, Telescopic Rails
Controls: Touch Control
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front, Glass Inner Door
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Included in Delivery: Grill, Baking Tray, 3 x Steam Containers
Safety Features: Child Lock, Safety Switch-Off, Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.6 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.8 cm
Weight: 42 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Steam Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.05 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 76 Litre |
| Heating Methods | Moisture Plus, Steam, Automatic Roasting, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Bottom Heat, Defrost, Top and Bottom Heat, Intensive Heat, Grill |
| Temperature Range | 30 - 250 °C |
| Water Tank | 1,000 ml |
| Cleaning Systems | Partial Catalytic, Descaling Programme |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder, Acoustic Signal, Auto Programmes, Rapid Pre-Heating, Heat Up Control, Memory Function, Delayed Start Option, Temperature Suggestions |
| Features | with Clock, Oven Light, Water Tank, Telescopic Rails |
| Controls | Touch Control |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front, Glass Inner Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Included in Delivery | Grill, Baking Tray, 3 x Steam Containers |
| Safety Features | Child Lock, Safety Switch-Off, Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.6 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.8 cm |
| Weight | 42 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled |
Reviews
Love this! 😄
Best purchase I've made in ages
10 out of 10
Arrived safe and sound, very pleased
Definitely worth the money
Excellent stuff
Quality and price are unbeatable
Wow! Amazing value
Does the job
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.