Liebherr Rd 4200-22 Pure
Brand: Liebherr
Price: €629,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4570f42e-8eda-43a0-95b9-11430bfcb594
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Design: Freestanding
Climate Class: N
Energy Rating: D
Annual Energy Consumption: 84 kWh/Year
Noise Level (dB): 38 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Total Capacity: 247 Litre
Fridge Capacity: 247 Litre
Freezer Compartment: No Freezer
Cooling System: Convection Cooling
Safety Features: Child Lock
Interior Features: Temperature Indicator, With Freezer Compartment, Shelves
Functions: Fast Cooling, Holiday Mode, Automatic Defrost in Fridge Section
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: Superkühlen, BluPerformance
Height: 125.5 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 67.5 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge, Right Hinge
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 18.9 Euros
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Upright Fridge, Larder Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | N |
| Energy Rating | D |
| Annual Energy Consumption | 84 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 38 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Total Capacity | 247 Litre |
| Fridge Capacity | 247 Litre |
| Freezer Compartment | No Freezer |
| Cooling System | Convection Cooling |
| Safety Features | Child Lock |
| Interior Features | Temperature Indicator, With Freezer Compartment, Shelves |
| Functions | Fast Cooling, Holiday Mode, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | Superkühlen, BluPerformance |
| Height | 125.5 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 67.5 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge, Right Hinge |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 18.9 Euros |
| Household Size | For Families |
Reviews
Can't fault anything about this
Spot on
Exactly what I was looking for
No issues whatsoever
Came super fast and works great
Fantastic value
Quality and price are unbeatable
Absolutely brilliant!
Arrived well packaged, very pleased
One of my best buys ever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.