Liebherr Rc 1400-20
Brand: Liebherr
Price: €436,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0d17d2e2-6df5-435f-899d-d7ef8ca2ebc9
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Designs: Freestanding, Sub-structure Unit
Climate Class: SN-ST
Energy Rating: C
Annual Energy Consumption: 58 kWh/Year
Noise Level (dB): 34 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 126 Litre
Fridge Capacity: 126 Litre
Freezer Compartment: No Freezer
Number of Shelves: 1
Cooling System: Static
Safety Features: Safety Glass Shelves, Malfunction Indicator
Interior Features: Shelves, Interior Lighting, Egg Tray, Temperature Indicator
Functions: Automatic Defrost in Fridge Section
Lighting: LED
Noise Level: Quiet
Height: 85 cm
Width: 50.1 cm
Depth: 62 cm
Weight: 33.4 kg
Number of Doors: 1 Door
Door Hinge: Reversible Hinge
Door Opening Angle: 90 °
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Cable Length: 1.5 m
Connected Load: 90 Watt
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For 2 People
Specifications
| Product Types | Larder Fridge, Under Counter Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Designs | Freestanding, Sub-structure Unit |
| Climate Class | SN-ST |
| Energy Rating | C |
| Annual Energy Consumption | 58 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 34 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 126 Litre |
| Fridge Capacity | 126 Litre |
| Freezer Compartment | No Freezer |
| Number of Shelves | 1 |
| Cooling System | Static |
| Safety Features | Safety Glass Shelves, Malfunction Indicator |
| Interior Features | Shelves, Interior Lighting, Egg Tray, Temperature Indicator |
| Functions | Automatic Defrost in Fridge Section |
| Lighting | LED |
| Noise Level | Quiet |
| Height | 85 cm |
| Width | 50.1 cm |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 33.4 kg |
| Number of Doors | 1 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge |
| Door Opening Angle | 90 ° |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Cable Length | 1.5 m |
| Connected Load | 90 Watt |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For 2 People |
Reviews
Very pleased with this
Better than expected tbh
Exactly what I needed. Very happy with this.
No issues whatsoever
Quality is excellent. Worth every penny
Amazing quality for the price!
Can't fault it, great price too
Exceeds expectations
Very happy indeed 👍
Very happy with this purchase
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.