Liebherr KGNsd 52Vc03
Brand: Liebherr
Price: €584,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2fe2c4d5-59e6-4f3f-93d7-358cc63172d6
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: Silver
Design: Freestanding
Climate Class: SN-T
Energy Rating: C
Annual Energy Consumption: 161 kWh/Year
Noise Level (dB): 35 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 330 Litre
Fridge Capacity: 227 Litre
Freezer Capacity: 103 Litre
Freezing Capacity in 24h: 10 kg
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Number of Freezer Compartments: 3
Cooling System: Frost Free, Convection Cooling
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: Temperature Indicator, Shelves, Bottle Storage, Freezer Drawer, With Freezer Compartment
Additional Feature: Adjustable Feet
Functions: Fast Cooling, Convertible Fridge/Freezer, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section
Displays: LCD Display, Digital Temperature Display
Temperature Control: Electronic Temperature Control
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: Easy Fresh, SmartSteel, DuoCooling, Superkühlen
Height: 185.5 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 67.5 cm
Weight: 71.1 kg
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Right Hinge, Reversible Hinge
Door Opening Angle: 115 °
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 36.23 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Fridge Freezer, Upright Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | Silver |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN-T |
| Energy Rating | C |
| Annual Energy Consumption | 161 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 35 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 330 Litre |
| Fridge Capacity | 227 Litre |
| Freezer Capacity | 103 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 10 kg |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Number of Freezer Compartments | 3 |
| Cooling System | Frost Free, Convection Cooling |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Temperature Indicator, Shelves, Bottle Storage, Freezer Drawer, With Freezer Compartment |
| Additional Feature | Adjustable Feet |
| Functions | Fast Cooling, Convertible Fridge/Freezer, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Displays | LCD Display, Digital Temperature Display |
| Temperature Control | Electronic Temperature Control |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | Easy Fresh, SmartSteel, DuoCooling, Superkühlen |
| Height | 185.5 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 67.5 cm |
| Weight | 71.1 kg |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Right Hinge, Reversible Hinge |
| Door Opening Angle | 115 ° |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 36.23 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Household Size | For Families |
Reviews
Solid product, arrived quickly
Arrived safe and sound, very pleased
Quality is really good... can't complain about anything really.
Perfect 👍
Does exactly what it should
Very happy with this purchase
Amazing quality for the price!
Wow! Amazing value
Arrived safe and sound, very pleased
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.