Liebherr KGNet 1860C
Brand: Liebherr
Price: €629,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3c07d195-e4d8-4913-a938-b79e1a760e1b
Description
Listed on idealo: 2024
Colours: Silver, Grey
Design: Freestanding
Climate Class: SN
Energy Rating: C
Annual Energy Consumption: 161 kWh/Year
Noise Level (dB): 35 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 330 Litre
Fridge Capacity: 227 Litre
Freezer Capacity: 103 Litre
Storage Time (Power Failure): 20 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Cooling System: Frost Free
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Feature: Temperature Indicator
Functions: Fast Cooling, Convertible Fridge/Freezer
Display: Digital Temperature Display
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: SuperCool, DuoCooling
Height: 185.5 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 67.5 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Right Hinge
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 36.23 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colours | Silver, Grey |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN |
| Energy Rating | C |
| Annual Energy Consumption | 161 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 35 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 330 Litre |
| Fridge Capacity | 227 Litre |
| Freezer Capacity | 103 Litre |
| Storage Time (Power Failure) | 20 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Cooling System | Frost Free |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Feature | Temperature Indicator |
| Functions | Fast Cooling, Convertible Fridge/Freezer |
| Display | Digital Temperature Display |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | SuperCool, DuoCooling |
| Height | 185.5 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 67.5 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Right Hinge |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 36.23 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Quality is really good... can't complain about anything really.
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Exactly what I needed. Very happy with this.
100% would buy again
Works great, good price
Absolutely worth it
Amazing service and product 👍
Love this! 😄
Arrived safe and sound, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.