Gorenje Pacific Herd-Set One 2021 5583555089-0
Brand: Gorenje
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cc83231e-17d6-45cb-aff5-3dcf4e2a4d03
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Capacity: 71 Litre
Oven function: Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Full-Width Grill, Defrost, Steam, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Centre Surface Grill, Fan-assisted Oven, Hot Air
Oven operating element: Retractable controls
Connected Load: 10,400 Watt
Safety Features: Cooling Fan
Features: with Telescopic Rails
Extraction Systems: 2-Fold Telescopic Pull-out, 1-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Drop-Down Door, Removable Door
Included in Delivery: Baking Tray, Dripping Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: Aqua Clean, SuperSize, IconLED, HomeMADE, GentleClose, Aqua Clean, ecoClean
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 54.7 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 30.9 kg
Assembly Type: Built-In
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Defrost, Steam, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Centre Surface Grill, Fan-assisted Oven, Hot Air |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Connected Load | 10,400 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Features | with Telescopic Rails |
| Extraction Systems | 2-Fold Telescopic Pull-out, 1-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Drop-Down Door, Removable Door |
| Included in Delivery | Baking Tray, Dripping Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Aqua Clean, SuperSize, IconLED, HomeMADE, GentleClose, Aqua Clean, ecoClean |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 54.7 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 30.9 kg |
| Assembly Type | Built-In |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Really good value for the price
Best thing I've bought in a while
Very pleased with this
Brilliant!!!
Perfect! Exactly what I needed
Solid product, arrived quickly
Seriously good value
Can't fault anything about this
Just brilliant
Absolutely brilliant 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.