Gorenje NRK619CAW4
Brand: Gorenje
Price: €440,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 25c284b4-5512-4f3d-a8d5-7c19733712c7
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Design: Freestanding
Climate Class: SN-ST
Energy Rating: C
Annual Energy Consumption: 155 kWh/Year
Noise Level (dB): 36 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Total Capacity: 304 Litre
Fridge Capacity: 207 Litre
Freezer Capacity: 97 Litre
Storage Time (Power Failure): 4 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Cooling System: Frost Free, Convection Cooling
Safety Features: Open Door Alarm
Interior Features: Temperature Indicator, With Freezer Compartment, Egg Tray, Shelves
Additional Feature: Adjustable Feet
Functions: Multi Airflow Cooling System, Automatic Defrost in Fridge Section
Displays: LED Display, Digital Temperature Display
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: MultiFlow360°, Fresh Zone, Multi Flow, CrispZone, FastFreeze
Height: 185 cm
Width: 60 cm
Depth: 59.2 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge, Right Hinge, Left Hinge
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Fridge Freezer, Upright Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN-ST |
| Energy Rating | C |
| Annual Energy Consumption | 155 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 36 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Total Capacity | 304 Litre |
| Fridge Capacity | 207 Litre |
| Freezer Capacity | 97 Litre |
| Storage Time (Power Failure) | 4 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Cooling System | Frost Free, Convection Cooling |
| Safety Features | Open Door Alarm |
| Interior Features | Temperature Indicator, With Freezer Compartment, Egg Tray, Shelves |
| Additional Feature | Adjustable Feet |
| Functions | Multi Airflow Cooling System, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Displays | LED Display, Digital Temperature Display |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | MultiFlow360°, Fresh Zone, Multi Flow, CrispZone, FastFreeze |
| Height | 185 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 59.2 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge, Right Hinge, Left Hinge |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
10/10 would buy again
Exactly what I needed. Very happy with this.
Five stars
Got exactly what I needed, very pleased
Quality and price are unbeatable
Quality and price are unbeatable
Great value for money. Will definitely be buying again.
Best purchase I've made in ages
Fantastic, ordering more!
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.