Gorenje Jump Set Pyro (BOP6737E02BK + GI601FMC)
Brand: Gorenje
Price: €449,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 170b1a5c-ad1f-4646-b93d-cae296ab7a52
Description
Listed on idealo: 2025
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 1.03 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Fan-assisted Oven, Hot Air, Air Fry, Pizza Function, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Grill, Defrost
Temperature Range: max. 300 °C
Connected Load: 3,500 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost
Features: Digital Display, Oven Light
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Removable Door, Triple Glazing, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Included in Delivery: Fat Tray
Manufacturer Specific Features: Booster
Safety Features: Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 29.4 kg
Size: Large
Hob Type: Induction
Cooking Zone Material: Glass Ceramic
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Frameless, Pot Detection
Type of Burners/Zones: Induction Zones
Hob Height: 5.4 cm
Hob Width: 59.5 cm
Hob Depth: 52 cm
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 1.03 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Fan-assisted Oven, Hot Air, Air Fry, Pizza Function, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Grill, Defrost |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Digital Display, Oven Light |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Removable Door, Triple Glazing, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Included in Delivery | Fat Tray |
| Manufacturer Specific Features | Booster |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 29.4 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Induction |
| Cooking Zone Material | Glass Ceramic |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Frameless, Pot Detection |
| Type of Burners/Zones | Induction Zones |
| Hob Height | 5.4 cm |
| Hob Width | 59.5 cm |
| Hob Depth | 52 cm |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Does exactly what it should
Very happy with this purchase
cant fault it tbh
Ordering more for friends
10 out of 10
Came super fast and works great
Delivered when promised... very satisfied
Arrived safe and sound, very pleased
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.