Gorenje GV663A66
Brand: Gorenje
Price: €428,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ff95617d-18f1-4f7c-889b-e77ece641ea1
Description
Position of Control Element: Inside
Energy Rating: C
Power Consumption Eco Programme: 49 kWh / 100 Cycles
Place Settings: 16
Water Consumption: 9.5 Litres
Eco Programme Duration: 4:40 h
Noise Level (dB): 43 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Rinse Programmes: 8
Wash Programmes: Automatic, Intensive, Eco
Program Options: Hygiene Programme
Safety Feature: Waterproofing
Cutlery Storage: with Cutlery Basket, with Cutlery Drawer
Interior Feature: Adjustable Upper Basket
Water Protection System: AquaStop
Functions: Automatic Door Opening, Delay Start Option
Displays: Salt Level Indicator, Remaining Time Display, Rinse Aid Indicator, LED
Drying Method: Residual Drying
Manufacturer Specific Features: TotalDry, SpeedWash
Controls: Push Controls
Height: 81.6 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 55.5 cm
Connected Load: 1,900 Watt
max. Water Hardness: 70 dH
Hot Water Connection up to max.: 60 °C
Calculation Basis: Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Source: alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Design: Fully Integrated
Panel Colour: Black
Drying Efficiency: A
Cleaning Efficiency: A
Warning: Delivery without door. The furniture front must be fitted and is not included in the scope of delivery.
Household Size: Large Household (5 persons or more)
Specifications
| Product Type | Integrated Dishwasher |
|---|---|
| Position of Control Element | Inside |
| Energy Rating | C |
| Power Consumption Eco Programme | 49 kWh / 100 Cycles |
| Place Settings | 16 |
| Water Consumption | 9.5 Litres |
| Eco Programme Duration | 4:40 h |
| Noise Level (dB) | 43 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Rinse Programmes | 8 |
| Wash Programmes | Automatic, Intensive, Eco |
| Program Options | Hygiene Programme |
| Safety Feature | Waterproofing |
| Cutlery Storage | with Cutlery Basket, with Cutlery Drawer |
| Interior Feature | Adjustable Upper Basket |
| Water Protection System | AquaStop |
| Functions | Automatic Door Opening, Delay Start Option |
| Displays | Salt Level Indicator, Remaining Time Display, Rinse Aid Indicator, LED |
| Drying Method | Residual Drying |
| Manufacturer Specific Features | TotalDry, SpeedWash |
| Controls | Push Controls |
| Height | 81.6 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 55.5 cm |
| Connected Load | 1,900 Watt |
| max. Water Hardness | 70 dH |
| Hot Water Connection up to max. | 60 °C |
| Calculation Basis | Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Source | alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Design | Fully Integrated |
| Panel Colour | Black |
| Drying Efficiency | A |
| Cleaning Efficiency | A |
| Warning | Delivery without door. The furniture front must be fitted and is not included in the scope of delivery. |
| Household Size | Large Household (5 persons or more) |
Reviews
100% would recommend
😍 Love it
Definitely worth the money
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.