Gorenje GU642C90 GU642C90X
Brand: Gorenje
Price: €351,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5605d747-8614-4118-bf52-3e07ebcfb6af
Description
Power Consumption Eco Programme: 83 kWh / 100 Cycles
Place Settings: 14
Water Consumption: 9.7 Litres
Eco Programme Duration: 3:10 h
Noise Level (dB): 45 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Wash Programme: Eco
Safety Feature: Waterproofing
Water Protection System: AquaStop
Functions: Memory
Displays: Rinse Aid Indicator, Salt Level Indicator
Manufacturer Specific Features: SpeedWash, TotalDry
Height: 82 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 57.5 cm
max. Water Hardness: 70 dH
Hot Water Connection up to max.: 60 °C
Calculation Basis: Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Source: alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Panel Colour: White
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Semi Integrated Dishwasher |
|---|---|
| Power Consumption Eco Programme | 83 kWh / 100 Cycles |
| Place Settings | 14 |
| Water Consumption | 9.7 Litres |
| Eco Programme Duration | 3:10 h |
| Noise Level (dB) | 45 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Wash Programme | Eco |
| Safety Feature | Waterproofing |
| Water Protection System | AquaStop |
| Functions | Memory |
| Displays | Rinse Aid Indicator, Salt Level Indicator |
| Manufacturer Specific Features | SpeedWash, TotalDry |
| Height | 82 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| max. Water Hardness | 70 dH |
| Hot Water Connection up to max. | 60 °C |
| Calculation Basis | Based on 280 standard cleaning cycles using cold water fill on low power mode |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Source | alf of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Panel Colour | White |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Top quality stuff, will order again
Delivered when promised... very satisfied
Works great, super happy!
Really happy with this
Does the job
Arrived super quickly and works great 😊
10/10 would buy again
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Spot on
Fast delivery, product is solid
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.