Gorenje GO66E PIZZA350C
Brand: Gorenje
Price: €492,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ae2eb0d8-7a2b-4498-a24e-76b8948c4220
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.03 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Pizza Function, No Spin Function, Air Fry, Bread Function, Top and Bottom Heat, Top Heat, Hot Air
Temperature Range: max. 300 °C
Grill Power: 2,300 Watt
Connected Load: 3,500 Watt
Functions: Self-Cleaning, Timer/Minute Minder
Features: Digital Display, Telescopic Rails
Controls: Dial, Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Removable Door, Cool Front, Removable glass, Triple Glazing
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Included in Delivery: Grill, Baking Tray, Fat Tray
Manufacturer Specific Features: Auto Clean, AirFry, PerfectGrill
Safety Features: Child Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 36.6 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.03 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Pizza Function, No Spin Function, Air Fry, Bread Function, Top and Bottom Heat, Top Heat, Hot Air |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Grill Power | 2,300 Watt |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Functions | Self-Cleaning, Timer/Minute Minder |
| Features | Digital Display, Telescopic Rails |
| Controls | Dial, Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Removable Door, Cool Front, Removable glass, Triple Glazing |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Included in Delivery | Grill, Baking Tray, Fat Tray |
| Manufacturer Specific Features | Auto Clean, AirFry, PerfectGrill |
| Safety Features | Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 36.6 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled |
Reviews
Excellent stuff
Quality is really good... can't complain about anything really.
Second purchase already! Love it
Perfect! Exactly what I needed
Perfect! 10/10 ⭐
Wow! Amazing value
Couldn't fault it
Quality stuff 💯
Just brilliant
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.