Gorenje GEIT5C61SPG
Brand: Gorenje
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2ca10c26-a3c0-4de9-9c06-10eb3eaade07
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.98 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.8 kWh
Cooking Zone Material: Ceramic
Type of Burners/Zones: with Induction Zones
Capacity: 70 Litre
Cleaning System: Hydrolytic
Oven function: Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Hot Air, Defrost
Features: Display
Door Features: Drop-Down Door
Included in Delivery: Baking Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: Aqua Clean, AirFry
Colour: Silver
Height: 85 cm
Width: 50 cm
Depth: 59.4 cm
Hob Type: Induction Hob
Number of Burners/Zones: 4
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Induction Cooker, Freestanding Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.98 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.8 kWh |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Type of Burners/Zones | with Induction Zones |
| Capacity | 70 Litre |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Hot Air, Defrost |
| Features | Display |
| Door Features | Drop-Down Door |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Aqua Clean, AirFry |
| Colour | Silver |
| Height | 85 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 59.4 cm |
| Hob Type | Induction Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Best thing I've bought in a while
Ordering more for friends
Fantastic quality, unbeatable price!
Got exactly what I needed, very pleased
Exactly as the description, cheers!
Amazing quality for the price!
Does the job
Got exactly what I needed, very pleased
Spot on mate, spot on
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.