Gorenje GECS5C7 stainless steel
Brand: Gorenje
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 739e449a-7a3c-452b-8e31-2e95a593771b
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.98 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.8 kWh
Mains Fuse: 16 A
Cooking Zone Material: Ceramic
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Capacity: 70 Litre
Size: Large
Number of Heating Modes: 11
Heating Methods: Pizza Function, Hot Air, Steam
Oven operating element: Retractable controls
Connected Load: 9,400 Watt
Features: with Storage Drawer, with Oven Light
Door Features: Drop-Down Door, Triple Glazing
Included in Delivery: Baking Tray, Dripping Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: Aqua Clean
Colour: Silver
Height: 85 cm
Width: 50 cm
Depth: 59.4 cm
Weight: 41.5 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Type | Freestanding Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.98 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.8 kWh |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Capacity | 70 Litre |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 11 |
| Heating Methods | Pizza Function, Hot Air, Steam |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Connected Load | 9,400 Watt |
| Features | with Storage Drawer, with Oven Light |
| Door Features | Drop-Down Door, Triple Glazing |
| Included in Delivery | Baking Tray, Dripping Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Aqua Clean |
| Colour | Silver |
| Height | 85 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 59.4 cm |
| Weight | 41.5 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Absolutely worth it
Got it super fast! Very happy
Great value for money. Will definitely be buying again.
Amazing 👌
cant fault it tbh
Worth the investment for sure
Does exactly what it should
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Can't find any faults
Fantastic product, really impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.