Gorenje GEC5A22WG
Brand: Gorenje
Price: €287,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 17655d0e-6cc6-4d6b-bbc5-6dfdd109ecb5
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.82 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Cooking Zone Material: Ceramic
Capacity: 74 Litre
Cleaning System: Hydrolytic
Oven function: Self-Cleaning
Size: Large
Heating Methods: Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Pizza Function
Oven operating element: Manual Dial
Safety Features: Residual Heat Indicators
Extraction System: Oven Rack Positions
Door Features: Double Glazed Window
Included in Delivery: Dripping Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: Aqua Clean
Colour: White
Height: 85 cm
Width: 50 cm
Depth: 59.4 cm
Weight: 35.5 kg
Assembly Type: Free Standing
Specifications
| Product Types | Freestanding Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.82 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Capacity | 74 Litre |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Oven function | Self-Cleaning |
| Size | Large |
| Heating Methods | Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Pizza Function |
| Oven operating element | Manual Dial |
| Safety Features | Residual Heat Indicators |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Door Features | Double Glazed Window |
| Included in Delivery | Dripping Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Aqua Clean |
| Colour | White |
| Height | 85 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 59.4 cm |
| Weight | 35.5 kg |
| Assembly Type | Free Standing |
Reviews
Top quality
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.