Gorenje FH401CW
Brand: Gorenje
Price: €296,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e69de2ec-069f-4a3c-9120-5e315a294a6c
Description
Climate Classes: N, SN, ST, T
Energy Rating: F
Annual Energy Consumption: 323 kWh/Year
Noise Level (dB): 39 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Freezer Capacity: 384 Litre
Freezer Star Rating: 4 Star
Number of Storage Trays: 2
Freezing Capacity in 24h: 18 kg
Storage Time (Power Failure): 41 h
Interior Features: Storage Baskets, Interior Light
Safety Features: Door Lock
Manufacturer Specific Features: FastFreeze
Additional Feature: Castors
Temperature Control: Electronic Control
Cooling System: Static
Freezing Function: Fast Freeze
Door Hinging: Top
Width: 130 cm
Height: 85 cm
Depth: 74 cm
Weight: 51 kg
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Climate Classes | N, SN, ST, T |
| Energy Rating | F |
| Annual Energy Consumption | 323 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 39 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Freezer Capacity | 384 Litre |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Number of Storage Trays | 2 |
| Freezing Capacity in 24h | 18 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 41 h |
| Interior Features | Storage Baskets, Interior Light |
| Safety Features | Door Lock |
| Manufacturer Specific Features | FastFreeze |
| Additional Feature | Castors |
| Temperature Control | Electronic Control |
| Cooling System | Static |
| Freezing Function | Fast Freeze |
| Door Hinging | Top |
| Width | 130 cm |
| Height | 85 cm |
| Depth | 74 cm |
| Weight | 51 kg |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
Reviews
Amazing value!
Can't fault anything about this
Definitely worth the money
Arrived super quickly and works great 😊
Quality is really good... can't complain about anything really.
Worth the investment for sure
Spot on mate, spot on
Really good value for the price
Solid product, arrived quickly
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.