Gorenje FH30DAW
Brand: Gorenje
Price: €314,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f15c341d-49ae-4863-b267-3439d5d301e0
Description
Climate Classes: SN, ST, T
Energy Rating: D
Annual Energy Consumption: 185 kWh/Year
Noise Level (dB): 40 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Freezer Capacity: 297 Litre
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezing Capacity in 24h: 16 kg
Storage Time (Power Failure): 40 h
Safety Features: Door Lock
Manufacturer Specific Features: FastFreeze
Cooling System: Static
Width: 114.5 cm
Height: 84.7 cm
Depth: 63 cm
Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)**: 489.066 Euro
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Climate Classes | SN, ST, T |
| Energy Rating | D |
| Annual Energy Consumption | 185 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 40 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Freezer Capacity | 297 Litre |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezing Capacity in 24h | 16 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 40 h |
| Safety Features | Door Lock |
| Manufacturer Specific Features | FastFreeze |
| Cooling System | Static |
| Width | 114.5 cm |
| Height | 84.7 cm |
| Depth | 63 cm |
| Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)** | 489.066 Euro |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
Reviews
Spot on
Amazing value!
Perfect 👍
Does the job perfectly... will be ordering more
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Arrived well packaged, very pleased
Amazing 👌
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Everything came perfectly packaged
Absolutely worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.