Gorenje Dark Pepper Set SID BOS6737E20FBG + GI6401BX
Brand: Gorenje
Price: €494,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6cf0c6d9-2be9-4291-9b23-2270ee97e665
Description
Listed on idealo: 2025
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Steam, Grill
Functions: Self-Cleaning
Features: Telescopic Rails
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Double Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Extraction System: 2-Fold Telescopic Pull-out
Manufacturer Specific Features: Aqua Clean
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56.4 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 30 kg
Size: Large
Hob Type: Induction
Cooking Zone Material: Glass Ceramic
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Timer, Pot Detection, Pan Detection
Type of Burners/Zones: Single Zone
Hob Height: 5.4 cm
Hob Width: 59.5 cm
Hob Depth: 52 cm
Specifications
| Product Types | Steam Oven, Electric Oven, Built in Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Steam, Grill |
| Functions | Self-Cleaning |
| Features | Telescopic Rails |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Double Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Manufacturer Specific Features | Aqua Clean |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56.4 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 30 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Induction |
| Cooking Zone Material | Glass Ceramic |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Timer, Pot Detection, Pan Detection |
| Type of Burners/Zones | Single Zone |
| Hob Height | 5.4 cm |
| Hob Width | 59.5 cm |
| Hob Depth | 52 cm |
Reviews
Love this! 😄
Fantastic, ordering more!
Perfect! 10/10 ⭐
Delivered when promised... very satisfied
Came super fast and works great
Even better than I thought
Best purchase I've made in ages
Amazing service and product 👍
Perfect! 10/10 ⭐
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.