Gorenje BSA6747A04XWI
Brand: Gorenje
Price: €444,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5c174d63-d26d-478f-ba1d-42590822ccbe
Description
Listed on idealo: 2022
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Steam, Cooking Levels, Pizza Function, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Hot Air, Grill
Number of Programmes: 22
Temperature Range: max. 300 °C
Cleaning System: Partial Catalytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Sabbath Function
Features: Digital Display, with Clock, Water Tank, Oven Light, Anti-fingerprint Coating, Telescopic Rails, Meat Probe
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front, Triple Glazing
Door Hinging: Bottom
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Baking Tray, Fat Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: GentleClose, AirFry, Cool Door, Ultra Cool Door, ecoClean, SuperSize, PerfectGrill, Booster, HomeMADE
Safety Features: Cooling Fan
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Control via Smartphone
Specifications
| Product Type | Steam Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Steam, Cooking Levels, Pizza Function, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Hot Air, Grill |
| Number of Programmes | 22 |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Cleaning System | Partial Catalytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Sabbath Function |
| Features | Digital Display, with Clock, Water Tank, Oven Light, Anti-fingerprint Coating, Telescopic Rails, Meat Probe |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front, Triple Glazing |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Fat Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | GentleClose, AirFry, Cool Door, Ultra Cool Door, ecoClean, SuperSize, PerfectGrill, Booster, HomeMADE |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Control via Smartphone |
Reviews
10 out of 10
Honestly fantastic
Worth the investment for sure
Love this! 😄
Best purchase I've made in ages
Quality is really good... can't complain about anything really.
Arrived super quickly and works great 😊
Perfect!
Best purchase I've made in ages
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.