Gorenje BPSA6747DGWI
Brand: Gorenje
Price: €497,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 81dedfab-5f4a-40cc-873f-0f8374171005
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 1.03 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Grill, Pizza Function, Preheating, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Hot Air, Fan-assisted Grill, Defrost, Centre Surface Grill, Full-Width Grill, Air Fry
Temperature Range: max. 300 °C
Grill Power: 2,300 Watt
Connected Load: 3,500 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Pyrolytic, Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Sabbath Function
Features: Digital Display, Telescopic Rails
Controls: Dial, Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Quadruple Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Baking Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: Aqua Clean, PerfectGrill, Booster
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 36.2 kg
Size: Large
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 1.03 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Grill, Pizza Function, Preheating, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Hot Air, Fan-assisted Grill, Defrost, Centre Surface Grill, Full-Width Grill, Air Fry |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Grill Power | 2,300 Watt |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Sabbath Function |
| Features | Digital Display, Telescopic Rails |
| Controls | Dial, Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Quadruple Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Aqua Clean, PerfectGrill, Booster |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 36.2 kg |
| Size | Large |
Reviews
Highly recommend!
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
100% would recommend
Excellent stuff
100% would recommend
Love this! 😄
😍 Love it
Perfect! 10/10 ⭐
Arrived super quickly and works great 😊
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.