Gorenje BPSA6747A08 XW
Brand: Gorenje
Price: €503,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c3ef713e-73f1-434b-8077-fc701c9498a4
Description
Listed on idealo: 2022
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Type: 22
Heating Methods: Steam, Pizza Function, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill
Connected Load: 3,500 Watt
Mains Fuse: 16 A
Cleaning Systems: Pyrolytic, Hydrolytic
Functions: Fast Heat Up / Boost, Timer/Minute Minder, Self-Cleaning
Features: Digital Display, with Clock, Water Tank, Oven Light, Anti-fingerprint Coating, Telescopic Rails, Meat Probe
Controls: Dial
Door Features: Damped/Soft Close, Quadruple Glazed Window, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction Systems: 2-Fold Telescopic Pull-out, Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Included in Delivery: Baking Tray, Fat Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: Ultra Cool Door, HomeMADE, GentleClose, Cool Door, SuperSize, PerfectGrill, ecoClean
Safety Features: Child Lock
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56.4 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 29 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Control via Smartphone
Specifications
| Product Type | Steam Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Type | 22 |
| Heating Methods | Steam, Pizza Function, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cleaning Systems | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Functions | Fast Heat Up / Boost, Timer/Minute Minder, Self-Cleaning |
| Features | Digital Display, with Clock, Water Tank, Oven Light, Anti-fingerprint Coating, Telescopic Rails, Meat Probe |
| Controls | Dial |
| Door Features | Damped/Soft Close, Quadruple Glazed Window, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction Systems | 2-Fold Telescopic Pull-out, Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Included in Delivery | Baking Tray, Fat Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Ultra Cool Door, HomeMADE, GentleClose, Cool Door, SuperSize, PerfectGrill, ecoClean |
| Safety Features | Child Lock |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56.4 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 29 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Control via Smartphone |
Reviews
Amazing value!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Great value for money
Got it super fast! Very happy
Came super fast and works great
Top stuff!
Love this! 😄
Works like a charm ✨
Perfect.
Works great, good price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.